Erkılınç: İnternet medyasını zaptetmeyi değil, saygınlığını artırmayı hedefliyoruz

Erkılınç: İnternet medyasını zaptetmeyi değil, saygınlığını artırmayı hedefliyoruz

BASIN İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama hakkı kazanmasının gazetecilik mesleğinin devamı yönünde...

A+A-

BASIN İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, internet haber sitelerinin resmi ilan yayımlama hakkı kazanmasının gazetecilik mesleğinin devamı yönünde çok önemli bir adım olduğuna işaret ederek, bu konuda düzenlenen mevzuatın internet medyasını zaptetmeyi değil, saygınlığını artırmayı hedeflediğini söyledi.

Basın İlan Kurumu 2023 Yılı Müdürler Değerlendirme Toplantısı, illerde bulunan müdürlerin katılımıyla Afyonkarahisar'da termal bir otelde başladı. 24 Eylül tarihine kadar sürecek toplantıya Genel Müdür Cavit Erkılınç, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat ile genel müdürlük birim müdürleri ve il müdürleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Erkılınç, Basın İlan Kurumu'nun son dönemde yaptığı çalışmalara ve yeni Basın Kanunu'nun önemine dikkati çekti. Erkılınç, "Süreli yayın kapsamına alınan internet haber siteleri resmi ilanların yayımlanacağı bir diğer mecra haline geldi. Böylece, resmi ilanların kesilmesi gibi bir durumu önlemiş olduk. Diğer taraftan gazetelerle birlikte internet medyasının da devlet eliyle sübvanse edilmesini sağlayarak gazetecilik mesleğinin devamı yönünde çok önemli bir adım attık. Bunu yaparken de kimilerinin iddia ettiği gibi gazetelerin ilan gelirlerini kesmedik" dedi.

'1 EKİM'DE HABER SİTELERİNE TANINAN SÜRE DOLUYOR'

Basın İlan Kurumu'nun kendi imkanlarıyla geliştirdiği "BİK Analitik" dijital ölçümleme yazılımının 4- 5 ay gibi kısa bir sürede çalışır hale getirildiğini hatırlatan Erkılınç, "Sürekli olarak kendini yenilemesi, güncellemesi gereken bir sistemden bahsediyoruz. En iyiyi yakalayabilmek için sahadan bize iletilen tüm bilgileri dikkate alıyoruz. Bugün itibarıyla görev alanımıza giren tüm internet haber sitelerini takip ediyoruz. 1 Ekim 2023'ten itibaren internet haber sitelerine verdiğimiz süre dolacak ve kesinlikle de uzatmayı düşünmüyoruz. Kendimizden eminiz, ne yaptığımızı biliyoruz ve sizlerden de bunu bekliyoruz" diye konuştu.

Kurumun, üstlendiği görevlere sahip çıktığını ve paydaşlarıyla sürekli irtibat halinde olunduğunu vurgulayan Erkılınç, iyi niyetli olan hiçbir yayın organını mağdur etmeyeceklerini kaydederek, basın kuruluşlarından yönetmeliğin yüklediği zorunlulukları asgari düzeyde yerine getirmelerini beklediklerini aktardı.

'TIK AVCILIĞI PEŞİNDE KOŞANLARLA İŞİMİZ YOK'

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği'nin asgari ziyaretçi trafik şartları başta olmak üzere bazı maddelerinin esnetilmesinin, internet haber sitelerinin yarıdan fazlası hedefe ulaşmışken gazetecilik mesleğinin geriye götürülmesi anlamına geleceğini belirten Erkılınç, şöyle dedi:

"Gazeteciliğin mesleki anlamda gerilediğini artık meslek duayenleri bile kabul ediyor. Bu yönetmelik, tüm maddeleri itibarıyla mesleğin başarısını önceliyor ve gazetede kaybedilen gücün internet medyasında yeniden kazanılmasını öngörüyor. Yönetmeliğe dikkatli bakıldığında "tık avcılığı" peşinde koşanlarla işimiz olmadığını net bir şekilde görürsünüz. Üretilen tüm içeriklerde; kaliteyi, özgünlüğü ve kaybettiğimiz mesleki değerleri arıyoruz. Manipülasyonun her türlüsü ile mücadele ediyoruz. Bunu yaparken internet medyasını zaptetmeyi değil, saygınlığını artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Erkılınç, dijital dönüşüm sürecinde büyük emek ve mesai harcayan kurum yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür etti.

FOTOĞRAFLI

Erkılınç: İnternet medyasını zaptetmeyi değil, saygınlığını artırmayı hedefliyoruz

DHA

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.