Damla sulamayla çiftiçinin kârı arttı

Damla sulamayla çiftiçinin kârı arttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çeltik yetiştiriciliğinde damla sulama yönteminin uygulanmasıyla yüzde 50 su tasarrufu sağlandığını söyledi. 

A+A-

 Sağlanan tasarrufla çiftçinin karı da yüzde 20 arttığına vurgu yapan Pakdemirli, damla sulama tekniğinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği bilgisini verdi. "“Çanakkale, 2020 yılında 112 bin 278 dekarlık alanda 93 bin 933 ton çeltik üretimi ile Türkiye üretiminde yüzde 9,6’lık paya sahip bir ilimizdir. Çanakkale’de bu yıl 3 bin 410 dekar alanda damla sulama yöntemi ile çeltik üretimi gerçekleştirildi. Bu alanların 3 bin 270 dekarlık kısmı Bakanlığımızca, ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ projesi kapsamında desteklendi. Bu proje kapsamında toplam 74 bin 280 kg çeltik tohumu kullanılmış olup, tohum bedelinin 698 bin TL’si Bakanlığımız tarafından karşılandı. Çeltik yetiştiriciliğinde damla sulama yönteminin uygulanması ile tava sulama yöntemine göre su kullanımında yüzde 50 tasarruf sağladık" diyen Bakan Pakdemirli, “Maliyeti düşürüp net hasılayı artırıyoruz” ifadelerini kullandı.     


BAKAN PAKDEMİRLİ ÇANAKKALE'DE KONUŞTU
Çanakkale ilinin çeltik üretiminde ülke genelindeki payının yüzde 9,6’ya sahip olduğunu vurgulayan Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti: Maliyeti yaklaşık olarak toprak işleme ve ekim işlemlerinde yüzde 60, işçilikte yüzde 70, tarla kirasında yüzde 30 olarak düşürdük. Damla sulamada tava sulama yöntemine göre maliyeti yaklaşık yüzde 20 oranında düşürerek, net hasılayı artırıyoruz. Çiftçimizin karlılığı yüzde 20 artıyor. Günümüz koşullarında küresel ısınmadan dolayı su kaynaklarının ekonomik kullanılması gerekliliği her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle çeltik üretiminde su kullanımında önemli tasarruf sağlayan damla sulama sistemi kullanılarak üretim yapılmasını Bakanlık olarak destekliyor ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Ülkemizde 2021 yılında damla sulama ile çeltik üretimi yapılan alan 13 bin dekar seviyelerine ulaştı. Bu üretimin 9 bin 511 dekarı 12 ilimizde Bakanlığımız tarafından yüzde 75 hibe tohum ile desteklendi. Bu illerimiz Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Düzce, İstanbul, Kırıkkale, Kırklareli, Mersin, Samsun, Sinop’tur. Ülkemizde çeltik üretimi 2002 yılında 360 bin ton iken, 2020 yılında yüzde 172’lik artış ile 980 bin tona ulaştı.”


YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLANDI
Damla sulama yöntemi ile dekara 800 ile 900 metreküp, tava sulama yöntemi ile 1500 ile 2400 metreküp su kullanıldığı, damla sulama yönteminin kullanılması ile bu rakamlarda genel olarak yüzde 50’den fazla su tasarrufu sağlandığı ifade edildi. Damla sulama yöntemiyle çeltik yetiştiriciliğinde bölgelere göre değişmekle birlikte tava sulama yöntemine göre yüzde 30-50 oranında sulama ücretinin daha düşük alındığı hatırlatıldı. Tava sulama yöntemi kullanıldığında suyun bitki kök bölgesine ulaştırılabilmesi için yıllık 50 ile 60 litre arasında yakıt harcanırken, damla sulama yönteminde yakıt tüketiminde yaklaşık yüzde 50 tasarruf sağlandığı vurgulandı. Damla sulama yönteminde su kesildikten 5-7 gün sonra hasat yapılırken, hasat için paletli biçerdövere ihtiyaç duyulmadığı ve tava sulama yönteminde su kesildikten en az 10-15 gün sonra hasat yapılabildiği ve hasat için paletli biçerdövere ihtiyaç duyulduğu, bu sebeple de maliyetin arttığı ifade edildi.

Bu haber toplam 455 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.