Eyüp Koçak

Eyüp Koçak

Yerel Seçimler ve Partiler

A+A-

 Yerel seçimlerde adayların belirlendiği bir sürece girdik. Özellikle Antalya genelinde İktidar ve muhalefet partilerinin adayları birbir açıklandı. Cumhuriyet Halk Partisi dışında diğer partilerin adayları halkın vitrinine çıktı. Bütün adaylar tek tek vaatlerini ve projelerini halka açıklamaya başladılar.

 

Ak Parti, uzun zamandır adaylığı beklenen isim olan Hakan Tütüncü’yü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak gösterdi. Bazıları Menderes Türel’in aday olacağını zannetse de büyük bir çoğunluğunun beklediği bir isim Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı alabilmek için mücadele edecek.

 

Hakan Tütüncü, Antalya’da Ak Parti adına beklenen etkiyi yaptı. Kepez’de uzun zamandır belediye başkanı olan Hakan Tütüncü, Antalya’nın genelinde de kabul görmüşe benziyor.  Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday belirlemede gecikmesi, adaylık süreci ile ilgili konuşulan iddialar, şu süreçte Hakan Tütüncü’ye yarıyor diyebilirim.

 

İktidar ve muhalefet partisinden kiminle görüşsem, Hakan Tütüncü’ye o vereceğini söylüyorlar.  Kepez Belediyesi’nde gerçekleştirilen hizmetler, Hakan Tütüncü için bir nevi çok önemli ve geçerli bir referans olmuş gibi görünüyor. 

 

Hakan Tütüncü’nün bugüne kadarki yerelde gerçekleştirdiği performans, yerel seçimlerde şansını artırmışa benziyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını Muhittin Böcek çok az bir farkla almıştı. Bu seçimler işin o kadar da kolay olmadığını gösteriyor.

 

Çünkü bu seçimlerde millet ittifakı yok. Millet ittifakını oluşturan partiler, kendi özelinde adaylar çıkardılar. Haliyle büyükşehir belediye başkanlığı yarışında ciddi bir oy bölünmesiyle karşılaşacaklar. Bazı iyi partililerin CHP adayını destekleyeceğini de duyuyorum. Bu durum, işin nasıl bir çorbaya dönüştüğünü bize anlatıyor.

 

İyi Parti’nin Antalya’da çok başarılı bir sonuç alacağını sanmıyorum. Ama bir oy bir oy fikriyle yola çıkarsak, bu seçim Cumhuriyet Halk Partisi’nden çok şey götürecek.  Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlere az bir süre kala büyükşehir belediye başkanlığını belirleyememiş olması, adayların bazılarının parti örgütlerinde rahatsızlık uyandırması, “görünen köy kılavuz istemez” ata sözünün gerçeğe dönüşmesine şahit olmamızı sağlayacak.

 

CHP’de iki aday öne çıkıyor.

Özellikle Ümit Uysal’ın adı Büyükşehir belediye başkanlığında, parti örgütünde kabul görmüşe benziyor. Yapılan anketlerde de Ümit Uysal’ın adı öne çıkıyor. Ancak Muhittin Böcek’in adaylık konusundaki çabaları, partide ciddi bir çekişmeye sebep olmuş.  Küskünlükler, kırgınlıklar hat safhada!  Ak Parti bu seçimlere çok uzun zamandır hazırlanıyor. Eminim daha şimdiden sandık müşahitlerinden tutun, organizasyona kadar her şey hazırdır.   Ama CHP’de durumlar farklı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda istenmeyen bir durum, doğal olarak ilçelere de sirayet edecektir.

 

CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine tam anlamıyla hazır olduğunu sanmıyorum. Ne kadar anlatırsanız anlatın ne kadar para harcarsanız harcayın, seçim gecesi oy pusulalarını elinizde tutamazsanız, iş işten geçmiş demektir.  Dışarıdan bir gazeteci olarak gözlemlerim, CHP içindeki emek veren partililer istenmeyen bir aday öne çıktığında oy pusulalarına sahip çıkmayacaklardır.

 

Bakalım, önümüzdeki günlerde CHP nasıl bir karar verecek. 

 

Bu yazı toplam 111 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.