Katar'da halk seçime koştu

Katar'da halk seçime koştu

Katar'da ilk kez düzenlenen Şura Meclisi seçimlerine katılım oranı açıklandı.  Yüzde 44 olduğu açıklananan seçimlerde halk, yerel saatle 08.00'den itibaren sandık başına gitti. 

A+A-

Katar'da ilk kez düzenlenen Şura Meclisi seçimleri için halk, saat 08.00'den itibaren oy kullanmak için sandık başına gitti.Körfez ülkesi Katar'da ilk kez milletvekili seçimleri yapılıyor. Katarlılar, Şura Meclisi seçimlerinde oylarını kullanmak için saat 08.00'den itibaren sandıklara gitti. Oy verme işleminin yerel saatle 18.00'e kadar devam edeceği belirtildi. 30 seçim bölgesinde 26'sı kadın olmak üzere 294 aday, 45 sandalyeden 30'unu kazanmak için yarışıyor. Geri kalan 15 üyeyi ise Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani atayacak. Seçilen Şura Konseyi, yasama yetkisine sahip olacak ve devletin genel politikaları ile bütçesini onaylayacak. Al Sani tarafından Temmuz ayından yayımlanan kararnameye göre Şura Meclisi üyeliğine seçme-seçilme hakkına sahip olunabilmesi için "asli uyruğun Katar olması" ve "kişinin dedesinin Katarlı ve ülkede doğması" şartı da getirilmişti.

HALK SEÇİME KOŞTU
Şura Meclisi seçimleri Körfez ülkesi Katar'da ilk defa gerçekleştirildi. Halk yerel saatle 08.00'den itibaren sandık başına gitti  Saat 18.00'da sona eren Şura seçimlerinde  26'sı kadın olmak üzere 294 adayın, 45 sandalyeden oluşan meclisin 30 sandalyesi için yarıştığı bildirildi. Seçimlere katılım oranın yüzde 44 olduğu açıklandı. Erkekler ve kadınlar ayrı bölümlerde oy kullandı. Meclisin geri kalan 15 üyesini ise Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani atayacak. Seçilen Şura Konseyi, yasama yetkisine sahip olacak ve devletin genel politikaları ile bütçesini onaylayacak.

KATAR'DA ŞURA SEÇİMLERİ YAPILDI

Katar’da 2003 yılında yapılan anayasa referandumunda onaylanan seçimleri “deney” olarak nitelendiren Katar Emiri Al Sani, Konsey'in ilk yıldan itibaren "herhangi bir parlamentonun tam rolüne" sahip olmasının beklenemeyeceğini ifade etmişti. Georgia Eyalet Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi Direktörü Allen Fromherz, oylamanın iktidardaki Al Sani ailesinin "iktidarı sembolik olarak paylaşma fikrini ciddiye aldığını, ancak aynı zamanda gücü kurumsal olarak diğer Katarlı kabile gruplarıyla etkin bir şekilde paylaştığını" gösterdiğini ifade etti.Öte yandan komşu ülkelerde olduğu gibi nihai karar verme yetkisi hükümdara ait olan Kuveyt, seçilmiş bir parlamentoya önemli yetkiler veren tek Körfez monarşisi olarak biliniyor.

 

 

Bu haber toplam 511 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.