AKÜMAK, Türkiye'nin en derin 10'uncu mağarasını haritalandırdı

AKÜMAK, Türkiye'nin en derin 10'uncu mağarasını haritalandırdı

AKDENİZ Üniversitesi Mağara Araştırmaları Topluluğu (AKÜMAK), 2018'de keşfettikleri Manavgat Köprüçay Milli Parkı Bozburun Dağı'nda bulunan Gıççekecek...

A+A-

AKDENİZ Üniversitesi Mağara Araştırmaları Topluluğu (AKÜMAK), 2018'de keşfettikleri Manavgat Köprüçay Milli Parkı Bozburun Dağı'nda bulunan Gıççekecek Düdeni'ni 635 metre derinliğe kadar keşfederek haritaladı. Gıççekecek Düdeni Türkiye'nin en derin 10'uncu mağarası oldu.

AKÜMAK, 2018'de bulduğu Gıççekecek Düdeni'nin keşfine devam etmek için yeni bir ekspedisyon organize etti ve mağaracılar 635 metre derinliğe kadar keşfederek haritaladı. Böylelikle Gıççekecek Düdeni Türkiye'nin en derin 10'uncu mağarası oldu. Gıççekecek, 2023 ekspedisyonunda AKÜMAK, Ankara Üniversitesi Mağara Araştıma Topluluğu, Dokuz Eylül Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu, Ege Üniversitesi Mağara Araştırmaları Kolu, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu, İsrail Speleoloji Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü ve Obruk Mağara Araştırma Grubu ortak araştırma gerçekleştirdi. Organizasyon çalışmalarına nisan ayında başlayan ekibin teknik malzeme ve lojistik kaynaklarını Akdeniz Üniversitesi gerçekleştirdi. Muratpaşa Belediyesi ise yemek desteğinde bulundu.

635 METRE DERİNLİĞE KADAR KEŞİF

Gıççekecek Düdeni; Manavgat sınırlarında, Köprüçay Milli Parkı içerisinde Bozburun Dağı'nda bulunuyor. Ekspedisyonun ana kampı Ballıbucak Mahallesi'nin Kurucova Yaylası'nda. Yaylaya çıkmak için Doğa Koruna Milli Parklar Beşkonak Şubesi mağaracı ekibe arazi araçları ile destek oldu. Ekspedisyon sırasında Doğa Koruma Milli Parklar Mağara Koruma Şube Müdürlüğü araştırma bölgesine gelerek mağaracılara ziyarette bulundu.

Mağaraya yapılan ilk girişlerde kuraklığın sebebi olarak mağara su seviyesinin az olması dikkat çekti. Ekip, geçen yıl mağarada bıraktıkları kampı ve sarf teknik malzemelerini sel döneminde zarar görmemiş şekilde buldu. Bu gelişmeyle ekiplerin çalışması aksamadı. 635 metre derinliğe kadar keşif yapan ekip mağaranın iki farklı koldan inişlerle bittiği noktada keşfi sonlandırdı.

10 GÜN KEŞİF VE HARİTALANDIRMA

Mağaranın darlığı, mağara ağzının ana kampa olan uzaklığı gibi zorluklar yüzünden araştırmayı kolaylaştırmak ve daha güvenli hale getirmek için mağaraya ve mağara ağzına iki farklı kamp daha kuruldu. 225 metre derinlikte mağara kampında kalan mağaracılar 10 güne kadar mağaradan çıkmayarak keşif ve haritalama çalışmalarında bulundu. Haritalama bittikten sonra toplamaya başlayan ekip, ekspedisyonu sonlandırdı.

AKÜMAK Akademik Danışmanı Öğr.Gör. Mustafa Çelik, "180 metreden sonra başlayan dar menderesler mağarayı zor kılan yanı oluyor. 4 gün süren haritalama ölçümlerinde mendereslerin 27-40 cm genişliğinde 150-200 metre boyunca devam ettiği anlaşıldı. Mendereslere farklı derinliklerde birçok yan kol ve su kaynağı bağlanıyor. Önümüzdeki yıllarda bu yan kollar araştırıldığında bu yeraltı su sistemi daha iyi anlaşılacaktır. 360 metre derinlikte duvarda pembe karideslere rastlandı. 2080 metre yükseklikte bulunan mağaranın yönelimi doğu- güneydoğu istikametinde Köprüçay'a doğru ilerliyor. Jeolojik incelemeler mağaranın 1600 metre derinliğe ulaşabileceğini yazıyor" bilgisini paylaştı.

FOTOĞRAFLI

AKÜMAK, Türkiye'nin en derin 10'uncu mağarasını haritalandırdı

DHA

Bu haber toplam 162 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.