Kadın Meclisi'nden, 'Kadına uygulanan ayrımcılığa son verilmeli' çağrısı

Kadın Meclisi'nden, 'Kadına uygulanan ayrımcılığa son verilmeli' çağrısı

ANTALYA Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi'nin yıldönümünde, "Kadına cinsiyeti nedeniyle uygulanan ayrımcılığa...

A+A-

ANTALYA Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi'nin yıldönümünde, "Kadına cinsiyeti nedeniyle uygulanan ayrımcılığa son verilmeli" çağrısı yaptı.

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişi'nin 88'inci yıldönümü kapsamında Atatürk Anıtı'na çelenk sundu ve basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen, Kadın Meclisi üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, siyasi parti üyeleri ile çok sayıda kadın katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Antalya Kent Konseyi'nin ortak basın açıklamasını Kadın Meclisi Başkanı Eylem Ülgen okudu. Kadınların yaşadığı sorunlara işaret eden Ülgen, "Kadına cinsiyeti nedeniyle toplumsal yaşamın her alanında uygulanan ayırımcılığa son verilmelidir" dedi.

'KARAR MERCİLERİNE YANSIMA ORANI DÜŞÜK'

Ülgen, sadece erkeklere tanınmış olan milletvekili seçme ve seçilme hakkının Anayasa'da değişiklik yapılarak kadınlara da tanınmasının 88'inci yılını, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'e minnet ve şükranlarını sunarak kutladı. Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını etkin şekilde kullanması mücadelesini vereceklerini kaydeden Ülgen, "Birçok ülkeden önce ülkemizde kabul edilen kadının seçme ve seçilme hakkına karşılık çalışmaya, üretmeye, başarı sağlamaya hazır ve gönüllü olan kadınların yetenek, sezgi ve iş gücünün ülke ekonomisine ve karar mercilerine yansıma oranı oldukça düşüktür. Nüfusun yarısını atıl bırakmaya zorlamak çağdışıdır, akılcı değildir" diye konuştu.

'KADIN EŞİT KOŞULLARDA ETKİN ŞEKİLDE VAR OLMALI'

Siyasi partiler başta olmak üzere kurum ve kuruluşlar ile şirket yönetim kadrosunda görev yapan kadın sayısının çok düşük olmasının düşündürücü olduğu kadar kadın kaynağını etkin kullanamamanın sonucu olduğunu vurgulayan Ülgen, şöyle konuştu:

"İnsanlığın devamı için kadına ait biyolojik özelliklerin iş yaşamında yok sayılması; yüklenen toplumsal rollerle orantısız koşullara mahkum bırakılması; kadınların, akıl ve deneyimlerinden, sağduyu ve potansiyellerinden yararlanmanın önünde engeldir. Kadının toplumun her alanında eşit koşullarda etkin şekilde var olması bir gerekliliktir. Kendini ifade etme olanakları kısıtlanan, önüne türlü engel konulan, başarı sağlamak için erkeğe göre daha çok çalışmak zorunda bırakılan, bununla da kalmayıp iş hayatında cinsiyetçi yaklaşıma maruz kalan, her atılımında cam tavana çarpan kadına uygulanan zımni ambargonun kaldırılması için; bugün kararlılık ve cesaretle hep birlikte çalışmaya devam edeceğimizi hatırlatırız."

FOTOĞRAFLI

Kadın Meclisi'nden, 'Kadına uygulanan ayrımcılığa son verilmeli' çağrısı

DHA

Bu haber toplam 127 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.