İliç maden kazası komisyon başkanı Uslu oldu

İliç maden kazası komisyon başkanı Uslu oldu

Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazasının tüm yönleriyle araştırılarak muhtemel kazaların önlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

A+A-
 Komisyon başkanlığına AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu seçildi. Komisyon Başkanvekilliğine AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Komisyon Sözcülüğüne MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, katip üyeliğine CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül seçildi. Meclis Araştırma komisyonu üye seçimine dair karar 19 Nisan 2024 tarihli 32522 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
ATAY USLU: OLAYI ADİL ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE HER YÖNÜ İLE İNCELEYECEĞİZ
 
Başkanlık seçimi sonrası açıklama yapan Komisyon Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, şunları söyledi: 
Erzincan’ın İliç İlçesindeki Bir Altın Madeninde Meydana Gelen Kazanın Tüm Yönleriyle Araştırılması ve Benzer Kazaların Önlenmesine Yönelik Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu'muza Başkan olarak seçilmem dolayısıyla Komisyona üye Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. 13 Şubat 2024 tarihinde Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan Altın Madeni işletmesinde toprak kayması sonucu üzücü bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonrasında bölgeye hızlı bir şekilde arama ve kurtarma ekipleri sevk edilerek gerekli çalışmalar başlatılmıştır. 
 
EKİPLER TOPRAK ALTINDAKİ MADENCİLERE ULAŞMAK İÇİN 7/24 ÇALIŞIYOR
 
Maden Kazası sonunda 9 madencimiz kayan toprağın altında kalmış ve 5 Nisan tarihinde Uğur YILMAZ Kardeşimizin, 19 Nisan tarihinde Adnan KEKLİK Kardeşimizin naaşlarına ulaşılmıştır. Halen toprak altında kalan madenci kardeşlerimiz; Abdurrahman ŞAHİN,, Fahrettin KEKLİK, Hüseyin KARA, Kenan ÖZ, Mehmet KAZAR, Ramazan ÇİMEN, Şaban YILMAZ’a  ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Olay anından itibaren İlgili Bakanlarımız bölgede çalışmaları koordine etmişler,  AFAD, TSK, JAK, Madenciler, Sağlık ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu 1700 uzman personel arama kurtarma çalışmalarında görevlendirilmiştir. Heyelan tehlikesi nedeniyle kısa bir süre ara verilmek zorunda kalınan arama çalışmaları, halen 7/24 aralıksız sürdürülmektedir.
 
İlgili Bakanlık ve Kurumlarımızın yaptığı  açıklamalarda, kayan toprak kütlesinin toplam hacminin tahminen 10 milyon metreküp olduğu bildirilmiştir.
Kazayla ilgili idari ve adli soruşturmalar başlatılmış ve devam etmektedir. 
 
ÖNCE İNSAN, ÖNCE ÇEVRE ANLAYIŞI İLE ÇALIŞACAĞIZ
 
Hem hepimizi derinden üzen İliç kazasının araştırılarak tetkik edilmesi hem de bundan sonra oluşabilecek kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması amacıyla TBMM’de Grubu bulunan Siyasal Partilerin ortak kararı ile Komisyonumuz  kurulmuştur. Komisyonumuz  Ak Parti,  Cumhuriyet Halk Partisi , Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi’ne mensup 22 milletvekilinden oluşmaktadır.  
Araştırma Komisyonu Milletvekilleri olarak bir ve beraber hareket ederek “önce insan, önce çevre” anlayışıyla çalışacağız.  İhmalleri ortaya çıkarmak, kriz yönetiminden önce risk yönetimin esas olduğu politikaları oluşturmak için başka bir ifadeyle olumsuzlukları onarmak daha önemlisi olumsuzlukları önlemek için çalışmalarımızı yapacağız. 
 
Komisyon olarak amacımız bir yandan yaşanan üzücü olayın adil ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasına, ihmallerin ortaya çıkarılmasınına katkı sağlamak,  diğer yandan  sağlıklı bir çevrede ‘yaşam hakkına’ ve ‘çevre hakkına’ saygılı; 
çevreyi koruma sorumluluğu ve çevresel zararları önleme zorunluluğu  ile hareket eden; çevresel etkilerin önlendiği en iyi çevre yönetimi standartlarına ve uluslararası üretim standartlarında işçi sağlığı ve iş güvenliğinin oluşturulduğu;  
güvenilir ve sürdürülebilir bir madencilik politikasının oluşumuna katkı sağlamaktır. 
 
Komisyon olarak ilgili tüm Bakanlıklardan ve Kurumlardan bilgi alacağız, üniversiteler başta olmak üzere akademik çevre, ilgili odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapacağız. İliç’te yerinde incelemelerde bulunup, madende çalışan işçilerimizi dinleyeceğiz. Komisyonumuz olayı hassasiyetle, adil ve şeffaf şekilde her yönüyle araştıracak, inceleyecek ve raporunu hazırlayacak ve paylaşacaktır.”

Bu haber toplam 397 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.