Başkan Atmaca’dan havuz hijyeni ve bakımı uyarısı

Başkan Atmaca’dan havuz hijyeni ve bakımı uyarısı

MAKİNE Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, yaz aylarının gelmesiyle birlikte sitelerde, turizm tesislerinde, su parklarında...

A+A-

MAKİNE Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, yaz aylarının gelmesiyle birlikte sitelerde, turizm tesislerinde, su parklarında havuzların açılacağını ve yoğunluk yaşanacağını belirterek, havuz hijyeni konusunda uyarılarda bulundu.

Başkan Atmaca, havuz hijyeni ile ilgili tedbirlerin, havuz kaynaklı mikrobik birçok hastalığı önlemek adına mutlaka alınması gerektiğinin altını çizerek, "Çünkü havuzlar, insan ile taşınabilecek her türlü biyolojik kirleticiyi muhteviyatında bulundurabilir" dedi.

ANA BAKIMLARA DİKKAT

Havuz bakımları konusunda da uyarılarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Atmaca, "Yüzme havuzlarında su hazırlama ve dezenfeksiyonu için gereken ekipmanların tesiste bulundurulması ve sürekli bakımlarının yapılarak sezon boyunca çalışır durumda tutulması, güvenli işletme şartlarının oluşması için son derece önemli. Bu nedenle yılda bir kez, havuzun kullanımda olmadığı dönemde bu cihazların ana bakımları mutlaka yapılmalı. Havuzu henüz devreye almayan yöneticilerin bu ana bakımları yapması son derece önemli" diye konuştu.

Havuz hijyenini sağlamak üzere ph dengeleyici, klor, yosun önleyici, berraklaştırıcı ve çöktürücüler gibi birçok kimyasal kullanıldığını da hatırlatan Atmaca, "Bunların ölçülerek, miktarlarının ilgili standartlara uygun gelecek şekilde kullanılması havuz kullanıcıları için önemli. Bu noktada muhakkak insan faktöründen uzak, otomatik dozajlama ve kontrol sistemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Havuz tahliye sularının kanalizasyon hattına atılmadan kullanılan kimyasallardan arındırılması da çevrenin korunması adına son derece önemli" ifadelerini kullandı.

KİMYASALLARIN DEPOLANMASINA DİKKAT

Havuz hijyeninde kullanılan birçok kimyasalın depolanmasında özen gösterilmesi gereken hususların da altını çizen MMO Antalya Şube Başkanı, "Bu kimyasallar muhakkak kapalı, kontrollü, kuru ve serin bir ortamda muhafaza edilmeli. Oluşabilecek kimyasal buharların solunması son derece tehlikeli olduğundan depolamanın yapıldığı ortamlar çok iyi bir şekilde havalandırılmalı" dedi.

KAÇAK AKIM KORUMALARI İHMAL EDİLMEMELİ

Havuzların kullanıldığı dönemde havuz tabanının temizliğinin her gün, havuz duvarlarının temizliğinin ise haftada en az bir kez yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Atmaca, "Ayak dezenfeksiyon havuzları, her gün havuz kapandığında boşaltılmalı, temizlenmeli, dezenfekte edilerek doldurulmalı ve bir gün sonraya hazır edilmelidir. Havuzun yapımı, bakımı ve işletilmesinde hijyen tedbirleri yanı sıra kaçak akım korumaları da dikkat edilmesi gereken noktaların başında geliyor. Herhangi bir çarpılma riskine karşı önlem olarak, havuz pompaları elektrik trafosu ve diğer tüm elektrikli aygıtlar için merkezi topraklamanın yapılması, kaçak akım korumalarının varlığı ve çalışır vaziyette olduğunun kontrolü de kullanıcı can güvenliği açısından önemlidir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

DHA

Bu haber toplam 212 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.