Eyüp Koçak

Eyüp Koçak

Ahlâki çöküntü… 

A+A-
Bana göre dünyanın en tehlikeli davranışlarından bir tanesi, bir sorunun ortaya çıkması değil, çıkan soruna alışarak bir yaşam sürdürmektir. Yaşanan sorunu umursamak bir kenara dursun; o soruna uyum sağlamak, o sorunu hayatın bir parçası haline getirmeye çalışmak, işin içinden çıkılmaz durumların yaşanmasına neden olabilir. 
 
Problemlerin kaynağını kurutmamak, yaşanan her problemden bir eğlence ürünü ortaya çıkarmak, eklenen problemlerin altında ezilmeye sebebiyet verir. İşte bugün toplum olarak böyle bir davranışı kendimize bir yaşam biçimi olarak seçtiğimiz için ahlâk anlamında çok büyük bir çöküntü yaşıyor, bu çöküntünün altında eziliyoruz. 
 
Daha da kötüsü, bu ezilmeyi, hayatın olağan akışı haline getiriyoruz. 
Bu ahlaki erozyonu önlemek, yaşanan sorunun temeline inmek, bu konuda üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmek durumundayız. 
 
Aksi takdirde bozulan her şeyden bizler de sorumlu olmaktan kurtulamayız. 
Bana göre ahlaki çöküntünün en temel kaynağı temel aile yapımızın bozulması. Temel aile yapısı ve düzeni bozulan bir toplumda, her türlü sorunların, psikolojik hastalıkların baş göstermesini bekleyebilirsiniz. 
 
Peki neler bozuyor temel aile yapımızı?
Televizyonlar, sosyal medya…
Evet ama bu iletişim araçlarının algoritması neye göre işliyor?
Toplumun davranışına göre… 
 
 Günümüzde televizyon ve sosyal medya araçları toplumun davranışlarını belirlemiyor. Toplumun davranışları sosyal medya televizyonların içeriklerini ve niteliğini belirliyor. Bu iletişim araçlarında ortaya çıkan devasa sorunları, hayatın olağan akışına yine bu toplumun bireyleri dahil etmiyor mu?
 
Geçtiğimiz aylarda Tik Tok gibi sosyal medya araçlarında para kazanma uğruna bedenlerini sergileyen kadınlar çok konuşulmuş, çok ağır eleştiri almıştı.
İşin ilginç yanı, bu eleştirileri ortaya koyan büyük bir kesim, kim biliyor musunuz? 
 
Eleştirdikleri insanın yayınlarını düzenli takip edenler…
Yani hem eleştiren hem de izlemeden duramayan toplumumuz! Bu bana göre bir iki yüzlülük. Toplumumuzun bu iki yüzlülükten kurtulması lazım! Nasıl olacak bu? 
Toplumu bölen, ayrıştıran, ahlaki açıdan çökerten yayınları izlemeyecek, şikâyet edeceksiniz. Hem yorum yap, hem paylaş ama tüm suç içerik üreticinin olsun… 
 
Niçin izliyorsun o yayınları?
Neden ahlaki erozyona katkı sağlayan o insanlarla etkileşime giriyorsun, girme! 
Sen izlemez, beğenmez, yorum yapmazsan; o da yaptıklarını süzgeçten geçirecek ve bir daha aynı davranışı yapmayacak. Bu insanlara abone olmak, bu insanları izlemekle sen de bu ahlaksızlığın bir parçası oluyorsun.  
En büyük ahlaksız içerik üreticisi değil, sizsiniz!  Lütfen artık bunun farkına varın ve kendinize çeki düzen verin!
 
 
  
 
Bu yazı toplam 284 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.