Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Muğla'ya en fazla yatırım yapan kurumuz

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Muğla'ya en fazla yatırım yapan kurumuz

MUĞLA Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kamuoyu bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında, Muğla'ya 2014-2023 yılları arasında 4 milyar 768...

A+A-

MUĞLA Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kamuoyu bilgilendirme toplantısındaki konuşmasında, Muğla'ya 2014-2023 yılları arasında 4 milyar 768 milyon TL yatırım yaptıklarını belirtip, "Bu yatırımı ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler, güncel değerlere göre hesapladığımızda karşımıza 9 milyar 854 milyon TL rakamı çıkıyor. Muğla'ya en fazla yatırım yapan kurumuz" dedi.

Belediye Başkanlığı görevinin her döneminde yapılan hizmetler ve projelerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme toplantıları yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bu geleneği bu yılda sürdürdü. Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetleri, yapılan ve planlanan projeler Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde düzenlenen "Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı'yla basın mensupları, sivil toplum ve mesleki kuruluş temsilcilerine anlatıldı. Toplantıya ayrıca Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Büyükşehir meclis üyeleri katıldı.

'MUĞLA'YA EN FAZLA YATIRIM YAPAN KURUMUZ'

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kamuoyu bilgilendirme toplantısındaki sunumuna Türkiye'nin yaşadığı büyük deprem felaketinde hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek başladı. 2014 yılında büyükşehir olan Muğla'da 13 ilçeye hizmet verecek belediye ağını kısa sürede kurarak vatandaşlara hizmet götürdüklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla'ya en fazla yatırım yapan kurum olduklarını söyledi. Başkan Gürün, "2014-2023 yılları arasında Muğla'mıza 4 milyar 768 milyon TL yatırım yaptık. Bu yatırımı ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler, güncel değerlere göre hesapladığımızda karşımıza 9 milyar 854 milyon TL rakamı çıkıyor. Muğla'mıza en fazla yatırım yapan kurum olmanın da gururunu yaşıyoruz. Büyükşehir olduğumuzda devraldığımız borçların 1 milyar 144 milyonunu ödedik. Dönemimizde kalan 205 milyon TL borcu da ödemiş olacağız. Büyükşehir olduğumuz dönem içerisinde yani 2014-2022 yılları arasında Muğla'mızdan toplanan vergi miktarı 35 milyar 222 milyon TL Muğla'mıza merkezi hükümet tarafından bu yıllar arasında yapılan yatırım ise 2 milyar 746 Milyon TL. Muğla ödediği verginin karşılığını yatırımlarla ne yazık ki alamıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak güçlü mali yapımız, şeffaf, hesap verebilir belediyecilik anlayışı, kendi öz kaynaklarımız ve sağladığımız kredilerle vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermek için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

'ALT VE ÜSTYAPIYA BÜYÜK YATIRIMLAR YAPIYORUZ'

Altyapı yatırımlarının yerel yönetimler için riskli, sandıkta da çok fazla oy getiren bir hizmet olarak görülmediğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, Muğla'nın 13 ilçesinde büyük altyapı yatırımlarını başlattıklarını kaydetti. Muğla'yı alt ve üst yapıları ile güçlü bir şehir olarak geleceğe taşıyacaklarını belirten Başkan Gürün, Bodrum'dan Fethiye'ye, Ula'dan Kavaklıdere'ye altyapı konusunda büyük bir hamle yaptıklarını vurgulayıp, "Gerçekleştirdiğimiz modern altyapı hizmetleri ve arıtma tesisleriyle suya sahip çıktık. Arıtma suyu ile çiçek ve meyve ağaçlarının sulayabilecek hale geldik" dedi.

Muğla'nın sadece bir turizm kenti olmadığını aynı zamanda verimli toprakları ile çok önemli bir tarım kenti olduğuna dikkati çeken

Başkan Gürün, tarım laboratuvarından meyve sebze kurutma tesisine, yerel tohum merkezinden alım garantili projelerle üreten köylüye destek verdiklerini ifade etti. Başkan Gürün, Türkiye'de ilk olan kooperatifleri bir araya getiren Tarımsal Güç Birliği Kooperatifi'ni kurduklarını da aktardı.

'YİNE BAHARLAR GELECEK, UMUT HİÇ BİTMEYECEK'

Türkiye'nin son yıllarda yaşadığı doğal afetler deprem, yangın konularına da değinen Başkan Gürün, Muğla'nın tüm felaketlerde tek yürek olduğunu, deprem bölgesinde Büyükşehir Belediyesi'nin halen ekiplerinin aktif görev aldığını belirtti. Başkan Gürün, şöyle devam etti:

"Türkiye ne yazık ki son yıllarda büyük deprem ve yangınları ardı ardına yaşadı. Bunlardan yangını hep birlikte Muğla'mızda acı bir şekilde tecrübe ettik. Muğla orman yangınlarında büyük mücadele verdi. En son yaşadığımız deprem felaketinin de yaralarını sarmak için Türkiye tek yürek oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak depremin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeyiz. Arama kurtarma ekiplerimiz ile enkazdan sağ salim vatandaşlarımızı kurtardık. İkram araçlarımız, otobüslerimizle vatandaşlarımıza hizmet verdik. Halen deprem bölgesinde altyapı desteği veriyor, ramazan nedeniyle yardım kolileri dağıtıyoruz. Ülkemiz deprem bölgesi için tek yürek oldu ve yaraları sarmak için birlikte mücadele etti. Deprem gerçeğini kabul etmeli, bilim ve akılla depremi karşılamalıyız. 1999 yılından beri Muğla'mızda uyguladığımız yatay mimari, 2 ve 4 kat uygulaması deprem sonrası afet bölgelerinde örnek alındı. Vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir şehirde yaşaması için tüm gücümüzle çalışıyoruz."

FOTOĞRAFLI

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Muğla'ya en fazla yatırım yapan kurumuz

DHA

Bu haber toplam 176 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.