Mamak Ar-Ge birimi kuruyor

Mamak Ar-Ge birimi kuruyor

Mamak Belediyesi, bünyesinde Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (Ar-Ge) kuruyor.

A+A-

Mamak Belediyesi, bünyesinde Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (Ar-Ge) kuruyor.

Milli Teknoloji Hamlesi'nin ruhuna uygun olarak temel bilimler, sosyal bilimler, matematiksel bilimler ve yaşam bilimleri alanında çalışmalar yürütecek olan Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü, her bilim dalına hitap eden teknoloji ve uygulama merkezleri kuracak. Türkiye'de ilk defa bir belediye bünyesinde kurulan Teknoloji ve Girişimcilik Birimini müdürlük düzeyine çıkartan Mamak Belediyesi, bu girişimi ocak ayında düzenlenecek lansman ile duyuracak.

Kurulacak müdürlük ile belediyecilik alanında yeni bir dönemin başlayacağına inandığını ifade eden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, "Bilim, teknoloji ve girişimcilik kültürünün hızla gelişmesi için üstümüze düşen milli görevi yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Bu vizyon doğrultusunda kurulacak olan Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğümüzün Türkiye'nin 2023 hedeflerinde yer alan milli gelirin yüzde 3'nün Ar-Ge'ye ayrılması hedefine uyumlu olarak 2022 yılı belediye bütçesinin yüzde 3'nün temel ve sosyal bilim çalışmalarına ayıracağız. 2023 yılında ise bu bütçeyi yüzde 10 olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

'3 stratejik hedefimiz var'

Mamak Füzyon markası ile çalışmalarını yürütecek olan Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğünün 3 stratejik hedefi olduğunu da kaydeden Köse, "Bu hedeflerin ilki Mamak'ta bilim ekosisteminin güçlendirilmesi olacak. Devamında ise geleceğin mesleklerine uygun nitelikte bölge sanayisine genç istihdam kazandıracağız. Bununla birlikte bölgede teknolojiyi geliştiren gençlere destekler verip girişimcilik ekosistemini kurmak ve bu sistemi geliştirmek istiyoruz" dedi.

Muhabir Türk

Bu haber toplam 290 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.