Ahmet Köknar

Ahmet Köknar

Girişimcilik ve Girişimci Kültürü

A+A-

Merhaba Muhabir Türk Okuyucuları

Ben KOBİ ve Yatırım Uzmanı, Eğitmen, Proje Koordinatörü ve Kişisel Gelişim Uzmanı olup aynı zamanda yazar Ahmet KÖKNAR. Ayrıca Marka tescil anlamında ülke genelinde verdiğimiz eğitim ve seminerlerimiz yanında girişimci adayların hayellerini gerçekleştirme adına yaptığımız danışmanlıklarımız ile “Bay Girişimci Ahmet KÖKNAR” ile ismimizi tesc,lmemiş olduk.

Bundan sonraki süreçte sizlerle birlikte buradan ayda bir kez dahi olsa da Devletin Destek, Teşvik, Hibe programları ile birlikte Girişimcilik ve Kariyer planları açısından hem mevcut KOBİ’lerimize, Esnafımıza hem de Girişimci adaylarımıza yönelik olarak bilgilendirme ve yönlendirme konularında “GİRİŞİMCİ VE GİRİŞİMCİ KÜLTÜRÜ” başlığı adı altında siz değerli Muhabir Türk okuyucuları ile birlikte bu heyecanı yaşayacağız.

Bu ilk sayımızda konu başlıklı olması hasebi ile “GİRİŞİMCİLİK NEDİR VE GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ” deyince ne anlıyoruz, bu konuda bilgilendirme ile başlamak istiyorum.

Girişimcilik en basit manada bir iş becerilmesi anlamına gelmektedir. Girişimci İşletme ve iktisat alanında risk alan kişidir. Girişimcilik insanlığın var olmasından günümüze kadar devam etmiştir. Primitif çağda iki tane elma alıp bu ürünü satandan, modern çağda holding sahibi olana, kurumsal yapıda risk alan kişiden çobanlık yapan kişiye kadar herkes girişimci tanımına girmektedir. Hayatta girişimci olmayan insan yoktur. Bir çocuğun ilkokula başlamasından bir memuriyete girmesine kadar bütün bu süreçler girişimcilik sürecidir.

Girişimciliği net bir tanımın sınırları içine yerleştirmek oldukça zor. İlk kez ortaçağda kullanılan bu kelimenin ‘entreprendere’ kökünden geldiği yani ‘iş yapan’ anlamına geldiği görülüyor. Bu tanım zaman içinde değişti, gelişti ve özellikle 20. yüzyılda daha çok risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirme ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak anlamlandırılmaya başladı. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil, mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması olabilir. Örneğin, yıllardır sektörde olan bir malın üretimine geçilmesi bir girişimcilik örneği değil, fakat sektördeki diğer malı farklılaştırarak sunmak bir girişimcilik.

 

Bununla birlikte modern anlamda girişimci ticari alanda risk alan kişi anlamına gelmektedir. Girişimcilik metodolojik açıdan iki ana başlık altında incelenebilir. İstikrarlı girişimcilik ve istikrarsız girişimcilik. Girişimcilerde ortak nokta cesaret, hayal dünyasını pratiğe çevirebilme, kararlılık, iş geliştirebilme, açıkgözlülük olabilir. İstikrarlı girişimcilerde bu özelliklere ek olarak, her alanda hesabını kitabını bilme(rasyonalite), ileriyi görebilme, zekilik, insan sarraflığı, ayakları üzerine basma özelliği bulunmaktadır. Bu yönüyle istikrarlı girişimciler uzun vadede başarılı olmaktadır.

 

İstikrarsız girişimciler kısa vadede başarılı olmakta ancak uzun vadede başarırız duruma düşmektedir. Dünyada işlerini kısa vadede kaybeden(1-5 sene) insanların yüzde 80’i istikrarsız girişimcilik özelliğine sahiptir. Şayet sorumluluk taşımıyorsanız ve kendi işinizi doğru olarak yapmıyorsanız, kısacası her alanda işinize sahip değilseniz siz bir istikrarsız girişimcisinizdir. Eğitim seviyeniz yüksekse bu özelliği kurumsal yapıda alabilirsiniz.

En genel ifade ile girişimci; kâr amacıyla riski üzerine alan kişi olarak tanımlanabilir. Girişimci, mal ve hizmet üretiminin yapılabilmesi için, üretim öğelerini en iyi koşullar altında bir araya getiren kişidir. Girişimci, riski üzerine alarak, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, üretim öğelerinin alımını yapar, bunların bir araya getirilmesi imkanını sağlar. Girişimci kâr amacı güder ancak tek amaç para kazanmak değildir. Ekonomik bir değer ortaya koymaksızın, çeşitli yollardan, başkaları tarafından ortaya konulan ortak değerleri kendi tarafına aktarmanın adı girişimcilik değildir. Ayrıca girişimci, yönetici demek değildir. Girişimcilik için en temel üç faktör; yetenek, cesaret ve bilgidir. Daha geniş kapsamda girişimcide olması gereken özelliklere bakacak olursak;

• İyimser ve fikir sahibi olmalı,

• Fırsatlardan yararlanabilmeli,

• Yeniliklere açık olmalı,

• Bireysel ve aynı zamanda da toplumsal olmalı,

• Sonuçları değerlendirebilmelidir ,

• mesleki riskleri üstlenebilmeli ,

• Başarı için yönlenmiş olmalı,

• Geri adım atabilen ve yeniden başlayabilen birisi olmalı,

• Yaratıcı olmalı,

• İşini seven biri olmalıdır,

• Cesaretli olmalı,

• Kendine güven duymalıdır ve kendisine güvenilen biri olmalı,

• Sürükleyici ve güdüleyici olmalı,

Genel bir çerçeve içerisinde bakıldığında KOBİ sahipleri bu özelliklerin bazılarına sahipler.

Peki bu kadar güzel söylemden ve bireysel anlamda yapılabilen kişisel gelişim ibarelerinin mevcudundan sonra genel manada Girişimciliğin Temel özelliklerine göz atacak olursak;

• Girişimci kendi işini kurarken belirli düzeyde bilgi ve deneyim sahibi olmalıdır. Sahip olunan bilgi ve deneyimler kendi işini yürütürken hızla artar. Bilgi ve deneyim işte mutlaka gerekli. Zamanla iş yürürken bu tecrübeler ve öğrenimler hızlı bir şekilde artar, hata yaptıkça ve de başarıya ulaştıkça tecrübelerin değeri çok güçlenir.

• Girişimci kendi işini kurarken tüm ön hazırlık ve programlardan öncelikle kendini sorumlu hissetmelidir. İşe başlamadan önce yapılan tüm çalışmalarda kendisini sorumlu hissetmeli ve sonrasında da bu sorumluluk bilinci devam etmelidir.

• İş fikrine inanmalı, bu işi kurmak için yoğun bir zaman ve para harcamaya yetecek motivasyona sahip olmalıdır. Emek, sabır, motivasyon, azim, inanç, güven,zaman ve en azından kendini yaşatacak ve işle ilgili min harcamaları da yapacak parası olmaldır.Ya da yatırım yapacak parası olmalı ama bunu doğru zamanda doğru yerde kullanmalıdır.

• Girişimci için “kendine güven” büyük bir silahtır. İş hayatının içinde bu güven giderek artar. Kendine güven her birey için şart. Başarıya ulaştıkça insanları sürükledikçe ortaya bir şeyler çıkardıkça bu güven giderek artacaktır.

Girişimcilik de en önemli unsurların başında gelen aslında Ailenin ve arkadaşlarının desteğini almaları ve kendilerine inanmalarıdır. Dolayısıyla insanlar birey olarak kariyer planlamalarını yaparken ve mesleklerini seçim itibariyle iş tecrübesi de kazandıktan sonra daha bilinçli olarak kendi işini yapmayı ve kendi işinin patronu olmayı tercih edecekler diye düşünüyorum. Girişimcilik ruhu zamanla gelişecek, azimle ve hevesle bunu gerçekleştireceklerdir. Başarmaya başladıkları anda da bu yolda devam edeceklerdir. GİRİŞİMCİLİK RUHU eski adı ile MÜTEŞEBBİS KİŞİLİK İnsanı motive edecek, kendine güvenini arttıracak, olumsuzluklarla savaşmayı ve mücadeleyi etmeyi öğretecektir.

Selam ve Saygılarımla

[email protected]

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.