Bu probleminiz varsa dikkat!

Bu probleminiz varsa dikkat!

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, erkeklerin kâbusu haline gelen, nedeni belli olmayan ve tedavisi olmayan sertleşme problemlerinin sebebinin kalp hastalıklarından kaynaklanabileceğini söyledi. 

A+A-
Amerika, Avrupa ve Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, erkeklerin yüzde 20 ila 70’inde sertleşme problemlerinin göründüğünü söyleyen Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Göldağ, “Sertleşme bozukluğu Sertleşme bozukluğu bir diğer adıyla erektil disfonksiyon, cinsel performans için gerekli ereksiyonun yeterince sağlanamaması veya sürdürülememesi hali olarak tanımlanır. Yaşam kalitesini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur ve kalp ve damar hastalığı olanlarda sık görülür. Yaş, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, kolesterol bozuklukları, sigara içme, hareketsiz yaşam tarzı, ailede erken yaşta (erkeklerde 55 yaş, kadınlarda 65 yaş öncesi) kalp ve damar hastalığı hikayesi olması kalp ve damar hastalığı için risk faktörleridir. Dolayısıyla bu risk faktörlerinin kontrol edilmesi ve tedavisi sertleşme bozukluğunu da engeller” diye konuştu. 
 
“ALDIĞINIZ İLAÇLAR KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR”
 
OFM Antalya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ömer Görkem Göldağ, sertleşme bozukluğu yaşayan hastaların,  yaşadıkları hastalıktan bağımsız olarak; EKG, EKG, EFOR testi ve diğer ileri testler ile durumlarının değerlendirilmeleri gerektiğine dikkat çekti.  Yüksek riskli kalp hastalarında cinsel aktivite ve sertleşme bozukluğu tedavisinin uzayacağına dikkat çeken, Uz. Dr. Göldağ, “ Sertleşme bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçların önemli bir kısmı kalp ilaçları ile etkileşerek kalp krizi ve ritm bozukluğu ile ani ölüm riskini dahi artırabilmektedir. Tüm bu nedenlerle sertleşme bozukluğu olan kişilerin kalp ve damar hastalıklarının da olabileceğini, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinin sertleşme bozukluğunu düzeltebileceğini, ayrıca sertleşme bozukluğunda kullanılan ilaçların kalp ve damar sağlığı açısından dikkatle kullanılması gerektiğini bilmeleri ve bir kardiyoloji uzmanına muayene olmalarını önermekteyiz” ifadelerini kullandı. 
 
HASTALAR, DERDİNİ ANLATMAYA ÇEKİNİYOR
 
Sertleşme problemini yaşayan ve bu nedenle üroloji doktorlarına başvuran hastaların çoğunun bu bilgiden yoksun olduğunu söyleyen Uz. Dr. Ömer Görkem Göldağ, “ Cinsel aktivite bozukluğu yaşayan hastaların büyük bir çoğunluğu, sertleşme problemlerini doktora anlatmaktan çekiniyor.  Üroloji doktoruna başvuran hastalar da, üroloji doktorlarına kalp rahatsızlıklarından bahsetmiyor.  Bazı hastalar kalp rahatsızlıklarının da farkında olmayabiliyorlar. Dolayısıyla doktor ve hasta arasındaki bu iletişim bozukluğu, tedavinin uzamasına veya hastanın aldığı ilaçların kalp krizini tetiklemesine neden olabiliyor.  Bu konuda yaşanmış çok sayıda örnekleri duyuyoruz. Sertleşme problemini yaşayan veya tedavisi uzayan hastaların üroloji doktorlarının yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına başvurmasının hayati derecede önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor” dedi. 
 
 
 
  
 

Bu haber toplam 5234 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.