Avrupa Birliği uzman sayısı bini aştı

Avrupa Birliği uzman sayısı bini aştı

Geçmişte Avrupa Birliği konusunda uzman sayısının olduğunu söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı, bugün durumun tersine döndüğünü söyledi. 

A+A-

“Avrupa üyeliği konusunda uzman sayımız çok sınırlıydı, bugün binlerce Avrupa Birliği uzmanımız var” diyen Kaymakcı, Jean Monnet programını desteklemeye devam edeceklerini söyledi. 


MEZUNLAR PROGRAMINA KATILDI

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Jean Monnet bursiyerleri mezunlar programına katıldı. Programda konuşan Kaymakcı, Jean Monnet burs programının 30 yıldır uygulandığını ve bugün itibariyle 2 bin 500 den fazla Jean Monnet’li yetişmiş kişinin olduğunu belirtti.

PROGRAMLAR DESTEKLENMEYE DEVAM EDİLECEK
Jean Monnet burs programı 30 yıldır uygulanan bir program olduğunu söyleyen Kaymakcı, şöyle devam etti: "Bugün itibariyle 2 bin 500 den fazla Jean Monnet’li yetişmiş insanımız var. 1959’da biz Avrupa Ekonomik Toplumu’na başvurduğumuz zaman Avrupa üyeliği konusunda uzman sayımız çok sınırlıydı. Ama bugün binlerce Avrupa Birliği uzmanımız var. Bir çok kamu kuruluşumuzda, özel sektörde, akademide Avrupa birliğinin değişik alanları ve konuları ayrıntılı bir şekilde ele alınabiliyor. Jean Monnet’lilerimizi biz aynı zamanda Türkiye’nin elçileri olarak görüyoruz. Bugün 2 bin 500 civarında insanımız diğer Avrupa ülkelerinde bir iki yıl süreyle ortalama eğitim aldılar araştırma yaptılar ve o ülkelerde Türkiye’yle ilgili de tanıtım iletişim konusunda son derece yararlı oldular. Bugün Türkiye’ye döndükleri ve görev yaptıkları kuruluşlarda uzmanlaştıkları konularda ayrıntılı çalışmalar yapabiliyorlar. Dolayısıyla Jean Monnet, Avrupa Birliği’nin babası, biz Türkiye’de yetiştirdiğimiz Jean Monnet’lileri de geleceğin Avrupa’sını inşa edecek geleceğin daha sağlıklı, daha güçlü, daha adil, daha kucaklayıcı Avrupa’sını inşa edecek gençleri yöneticiler olarak görüyoruz. Avrupa Birliği başkanlığı olarak da Jean Monnet programını desteklemeye devam edeceğiz."

Bu haber toplam 697 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.