Antalya ekonomisini güçlendireceğiz

Antalya ekonomisini güçlendireceğiz

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından düzenlenen ve Antalya’nın tarımsal üretimdeki son durumları ve projelerinin değerlendirildiği toplantıya katıldı.

A+A-

Antalya ekonomisini güçlendireceklerini söyleyen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Pandemi süreci devam ettiği için birçok görüşmeyi ertelemek veya yüz yüze yapamamak zorunda kaldık. Online sistemler üzerinden toplantılar gerçekleştirdik. Sorunların ve sıkıntıların çözümü noktasında bu tür toplantıların yüz yüze yapılmasının daha etkili olduğunu düşünüyorum. Pandemi koşullarında şehre adapte olma ve şehrin dinamiklerine temas noktasında biraz zorluklar yaşadık. Bundan sonra inşallah daha sık bir araya geleceğiz.” şeklinde konuştu.

 SIKINTILARI BİLİYORUM
30 yıllık meslek hayatı boyunca halkın içinde olmaya ve özelliklede şehrin dinamikleriyle bir arada olmaya gayret gösterdiğini aktaran Vali Yazıcı; “Ekonomik kuruluşlar ve meslek odalarıyla bir araya gelmeyi seven, onlarla birlikte olmayı önemseyen biri oldum hep. Kendim de bir esnaf çocuğuyum. Bu yüzden şehrin sorunlarını en iyi sizlerden dinleyebileceğime inanıyorum. Bütün odalarla bir araya gelip sorunlarını dinlemeye, sorunlara birlikte çözümaramaya çalışıyorum. Sizlerin çok geniş bir kitleniz var. Vatandaşların dertlerini ve sıkıntılarını en iyi bilen kesimlerden birisiniz. Vatandaşlara en çok temas eden meslek gruplarısınız. Bu yüzden sizin görüşleriniz ve düşünceleriniz benim için önemli. Sizlerle bir araya geldiğimde insanların neye ihtiyaçları olduğunu, ne gibi sıkıntılarının olduğunu daha iyi anlıyorum.” diye konuştu.

BİRİNCİ DOZ AŞIDA YÜZDE 90'I GEÇTİK
Aşılama oranlarının artmasıyla pandemi sürecinin olumluya gideceğini belirten Vali Yazıcı, şehir olarak büyük oranda aşıyı tamamladıklarını ve birinci doz aşıda %90 seviyesini geçtiklerini söyleyerek aşı olmayan vatandaşlara da aşılarını olma çağrısında bulundu. Pandemiden aşı haricinde başka kurtuluşlarının olmadığını dile getiren Vali Yazcı; “Pandemiden aşı haricinde başka bir kurtuluşumuz yok. Aşımızı olalım. Bilime güvenelim. Pandemi süreci bizleri ekonomik olarak etkilediği gibi psikolojimizi de etkiledi. Bu zorlu süreçten hep birlikte kurtulacağız.” dedi.

HAYIRSEVERİ ÇOK BİR MİLLETİZ
Manavgat’ta Türkiye’nin en büyük yangın felaketini yaşadıklarını söyleyen Vali Yazıcı; “Bundan iki ay önce büyük bir yangın yaşadık. 10 gün devam eden ve yerleşim yerlerini tehdit eden Türkiye’deki en büyük yangın felaketiydi. Allah bir daha göstermesin. Çok zorlu bir süreçti. Yangında zarar gören vatandaşlarımızın yararlarının sarılması adına çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Devletimiz büyük ve güçlü. Halkımızda büyük destekler verdi. Hayırseveri çok bir milletiz.” dedi.


YANGINDA ZARAR GÖREN EVLERLE İLGİLİ İHALE YAPILDI
Yangın bölgesinde zarar gören evlerle ilgili ihalelerin yapıldığını aktaran Vali Yazıcı, toplamda 1300 konutun inşa edileceğini söyledi. Zarar gören evlerle ilgili en büyük problemin mülkiyet problemi olarak baş gösterdiğini aktaran Vali Yazıcı; “Arazi ile ev farklı kişilerin üzerine olunca yeni ev yapılabilmesi için bize yer göstermesi lazım. Şu an tek sorun bu. 1.300 konutun sadece 173’ünde bu tür sorunlar yok. Birçok yer hisseli tapu olmasından dolayı sorunlar yaşanıyor. İnşaat çalışmaları için tüm hazırlıklar yapıldı ancak bu tür sorunlardan dolayı şuan sadece 20 inşaata başlanılabildi. 14 Ekim’e kadar süreç devam ediyor. Tapuyu gösteren veya muvafakatname alan herkesin evlerine hızlı bir şekilde başlanıyor. Bu tarihe kadar muvafakatnamesini alamayanlara, problem yaşayanlara köyün yakınlarında tespit edilen hazine arazilerine evleri yapılacak. İnşallah bütün sorunlar çözülecek. Hiçbir vatandaşımızı
mağdur etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KÖYLÜLERİMİZ ÜRETİME DEVAM ETMELİ
Yangında zarar gören köylerdeki vatandaşların köylerinde kalıp üretime devam etmelerini istediklerini dile getiren Vali Yazıcı, bu konuda her türlü desteği ve çalışmayı yaptıklarını belirtti. Özellikle pandemiyle birlikte tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha hatırlandığını ifade eden Vali Yazıcı, tarımla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve köylerdeki standartları yükselterek köylerimizi daha cazip hale getirmek istediklerini söyledi.

KÖYE İLGİYİ ARTIRMAYI PLANLIYORUZ
Köylere ilgiyi arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Vali Yazıcı; “Atatürk ‘Köylü milletin efendisidir.’ dese de bizler toplum olarak köyden çıkmayı sınıf atlamak olarak gördüğümüz için senelerdir sorun yaşadık. Şimdi gençlerimizin tarımda ve hayvancılıkta köylerine geri dönerek üretime katılmalarını istiyoruz. Yavaş yavaş toplumumuzda tarıma karşı bilinç artmaya başladı. Bizlerin de gençlerimizi ikna ederek bu sektöre daha çok yönlendirmemiz gerekiyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan gençlerimizin kazançlarının nasıl artacağı konusunda çalışmalar yürütmeliyiz. Devletimizin bu konuda çalışmaları var. İnşallah geçlerimizi tarım ve hayvancılıkta daha çok göreceğiz. Pandemi bütün düşüncelerimizi değiştirdi. Özellikle şehir hayatının bir üstünlük verdiği düşüncesinden çıkarak insanlarımız daha çok köylere ve kırsal alanlara ilgi duymaya başladı. İnşallah projelerle bu ilgiyi daha da
arttıracağız.” dedi.

NE DERDİMİZ OLSA RAHATLIKLA ARAYABİLİYORUZ
Toplantıda konuşan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır: "Sağolsun Sayın Valimiz birleştirilmiş Meslek Komiteleri toplantımıza davetimizi kırmadı, katıldı. Teşekkür ediyorum. Antalya'ya geldiğinden bu yana ne zaman derdimiz olsa rahatlıkla arayabiliyoruz kendisini ve derdimize deva olmak için çalışıyor. Pandemide aldığı önlemler, Manavgat yangınında bölgedeki doğanın, halkın savunucusu oldu. Kendisine teşekkür ederim." dedi.Toplantının sonunda Antalya Ticaret Borsası Üyeleri, Antalya tarımına gösterdiği ilgi ve destek nedeniyle Vali Yazıcı'ya teşekkür etti.

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.