Eyüp Koçak

Eyüp Koçak

Alkışlar Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ne!

A+A-

 Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar,  geçmişte organize sanayi bölgelerinin ekspertizinin sağlıklı yapılamadığını, bu konuda ciddi bir duruş sergileyerek durumun tersine çevrildiğini söyledi.

“Geçmişte icradan satılan bir fabrika varsa, o icradan satılan fabrikanın değeri ile bizim değerimiz ölçülüyordu.  Anlaşmalı bir satış varsa onunla ölçülüyordu, iki üç tane emlâkçının verdiği değer varsa onunla ölçülüyordu. Müteşebbis olarak tahsis ettiğimiz metre kare fiyatımız hiç dikkate alınmıyordu.  Bize sorulmuyordu.  OSB’lerce bu rakamların alınması konusunda bir duruş ortaya sergiledik” diyen Ali Bahar’ın konuşmalarını dinledikçe, sanki sanayici benmişim gibi çok mutlu oldum.

Çünkü onların bu çalışması, sanayicilerin gerçek değerini ortaya koymuş. Şeffaf bilgilerin yetkili mercilere aktarılmasıyla, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin 1,8 milyar TL büyüdüğü ortaya çıkmış. Organize sanayi bölgelerindeki sanayi parsellerinin değerleme standartlarının ortaya çıkarılması için ciddi çaba sarf ettiklerini, en sonunda seslerini yetkili mercilere duyurduklarını aktaran Ali Bahar’a buradan kocaman bir alkış gönderiyorum.

Antalya’ya, ülke ekonomisine, sanayi sektörüne ve iş dünyasına ciddi katkı sağlayacak çalışmaların devam etmesini diliyorum. Başkan Ali Bahar’ı uzun süredir takip ederim. Projelerini, eğitim çalışmalarını hep yakından izlerim. Hakikaten Antalya sanayicisi Ali Bahar’a sahip olduğu için çok şanslı.  Nitelikli, sanayicide iz bırakan çalışmaların birçoğu Bahar’ın başkanlığı döneminde gerçekleşti.

Çok fazla güzelleme yapmayı becerdiğim söylenemez ama yiğidin hakkını yiğide vermek gerekiyor.  Google arama motoruna Antalya Organize Sanayi Bölgesi diye bir yazın bakalım.  Ben yazdım. Sanayi atıkların doğaya dönüştürülmesinden tutun, çocukların eğitimine kadar pek çok alanda çalışma yapmış, pek çok soruna çözüm önerisi getirmişler.

Üstelik bir kişi olarak değil, topyekun yönetim kurulu olarak görüşlerini dile getirmişler.  Kişi yok, ego yok! Bu yapılan çalışmaların hiçbirinde siyaset, polemik, suçu başkasına atma yok!

Ne güzel değil mi?

Toplum olarak böyle çalışmalara ihtiyacımız var.  Liyakatli insanların başarılı çalışmaları, toplumun her dalında olsa, bugün bu yaşanan sorunlar kısa sürede çözüme kavuşur diye düşünüyorum.

İnsan böyle çalışmalara tanık olunca mutlu oluyor. Geleceğe yönelik umutla bakıyor.

Evet, günümüzde sanayicinin yükü ağır!

Özellikle elektrik, doğalgaz gibi gider kalemleri çok yüksek. Buna rağmen üretime, istihdama yönelmek için ellerinden gelen çabayı gösteriyor, bir çıkış yolu arıyorlar.  

Eğitimden üretime; sorunları kişiselleştirmeden, siyasileştirmeden,  katma değer yaratma çabası içinde olan tüm sanayicilerimizin desteklenmesi gerekiyor. Onların bu çabalarının, çığlıklarının görmezden gelinmesi her şeyden evvel ülke ekonomisine ciddi zarar verir. 

Dolayısıyla Ali Bahar gibi çaba gösteren,  yaşamsal kıymeti yüksek tüm çabaların desteklenmesi, sorunlarının dinlenmesi ve onlara çözüm üretilmesi gerekiyor.   İnsan siyasetten arındığında, bir hizmeti hedeflemek istediğinde başarı da kaçınılmaz oluyor.   

 

 

 

Bu yazı toplam 2308 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.